Skip to content

Kiirgustegevusloa taotlemine

Räägime kiirgustegevusloa taotlemisest Keskkonnaameti KOTKAS infosüsteemis.
Sageli vajavad kliinikud kiirgustegevusloa taotlemisel abi, kuna igapäevaselt tegeletakse kliinilise tööga ning loa taotlemiseks vajalike dokumentide koostamiseks ei ole lihtsalt aega.

Kiirgustegevusluba kehtib üldjuhul viis aastat, kuid mõnel juhul on antud tähtajatu luba (nt ainult intraoraalse röntgeniga kliinikutele). Kiirgusseadust ja seda toetavaid määruseid täiendatakse pidevalt ning nõuded loa saamiseks muutuvad aina karmimaks. Sellest tulenevalt ei piisa kord viie aasta jooksul varasemalt esitatud dokumentide uuesti esitamisest.

Et säästa loa taotlemisel aega ja närvirakke, on võimalik saada abi ettevõtetelt, kes tegelevad kiirgustegevuslubade taotlemisega igapäevaselt ning on teadlikud, milliseid dokumente on vaja Keskkonnaametile esitada ning kuidas neid nõuetekohaselt vormistada. Üks sellistest ettevõtetest on Curie OÜ. Töö hind sõltub kiirgusohu tasemest, olemasolevatest dokumentidest ja nende nõuetele vastavusest, kuid ka kliendi enda valmisolekust dokumentide koostamise ja vormistamise protsessi panustada. Hinnanguliselt jääb loa taotlemise teenuse tasu 400–1000 euro vahele ning hõlmab 8–20 töötundi.

Kiirgustegevusloa taotlemine ei piirdu loa saamisega. Taotlemise protsessis anname ka vajalikud teadmised ohutuks kiirgustegevuseks ja kiirgusohutuse kvaliteedijuhtimise süsteemi haldamiseks, et lihtsustada tulevikus loa taotlemist.

Millal peaks kiirgustegevusloa taotlemisega alustama? Kuna menetlusprotsess võib kesta kokku 90 päeva või rohkem, siis soovitame esmase tasuta konsultatsiooni läbida vähemalt 3 kuud enne loa kehtivuse kaotamist või uue kiirgustegevusega alustamist.

Millised dokumendid peaksid olemas olema? Keskkonnaametile taotlusega esitatavad materjalid ja dokumendid sõltuvad kiirgustegevusest. Mõned üldisemad näited, mida soovitakse taotlusel näha:

  • Kiirgustöö eeskiri
  • Kvaliteedijuhtimise süsteem (kvaliteedikäsiraamat ja seda toetavad dokumendid)
  • Kiirgustöötajate, kiirgusallikate ja ruumide register
  • Kiirgustöötajate kiirgusohutuse koolituse tunnistused (vajadusel ka erialast pädevust tõendava koolituse tunnistus, nt Koonuskimp-kompuutertomograafia (KKKT) seadmete kiirguskeskkonnaohutus ja digitaalne käsitlus) ja iga-aastase juhendamise läbiviimise andmed.
  • Kiirgusallikate hooldusaktid, heakskiidu- ja toimimiskatsete tunnistused, paigaldus- ja demonteerimise aktid, kasutusjuhendid.
  • Kiirgusohutushinnang
  • Kiirgustegevuse asukohast joonis (korruseplaan) ja hoone asendiplaan.
  • Meditsiinikiirituse protseduuride tegevusjuhendid
  • Meditsiinikiirituse protseduuride dooside andmed, mis iga-aastaselt Terviseametile esitatakse.
  • Juhul kui kiirgustöötaja ei ole tervishoiutöötajate registris, siis on vajalik täiendavalt esitada töötaja erialast pädevust tõestav dokument (nt kooli lõpetamise diplom).
  • Juhul kui on rohkem kui 10 kiirgustöötajat, siis on vajalik määrata kiirgusohutusspetsialist ning esitada tema pädevust tõendav dokument ja volikiri.

    Võimalusel/vajadusel tuleb esitada teostatud sise- ja välisauditite aruanded, Pildipangaga sõlmitud leping (v.a kui leping on konfidentsiaalne) ja kiirgustöötajate seire (isikudosimeetrite) lepingu number.

Mis see kvaliteedijuhtimise süsteem on? Kvaliteedijuhtimise süsteem võimaldab koguda ja säilitada vajalikke andmeid kogu kiirgustegevuse ajal. Kiirgustöötajatele on antud süsteemi kaudu võimaldatud ligipääs juhenditele, et tagada ohutu kiirgustöö ning kiirgustegevusloa taotlejal on omakorda lihtsam tulevikus korduvalt luba taotleda. Curie pakub oma klientidele kvaliteedijuhtimise süsteemi loomist ning juhendab klienti seda haldama.

Juhul kui puuduvad Keskkonnaametile sobivad kiirgustegevuse ruumide jooniseid? Curie OÜ pakub oma klientidele võimalust loa taotluse käigus ruumide dwg-formaadis jooniste modifitseerimist Keskkonnaameti poolt nõutud tingimustele:

  • ruumiplaan mitte väiksemas mõõtkavas kui 1:100;
  • plaanile on kantud kõik ruumid, kus asuvad kiirgusallikad ja kiirgusallikatega külgnevad ruumid ning märgitud nende ruumide otstarve;
  • plaanile on märgitud ruumi suurus (m2);
  • kiirgusallika asukoht plaanil on märgitud. Võimalusel ja mitme kiirgusallika kasutamisel lisatakse kiirgusallika mudel ja seerianumber;
  • plaanile lisatakse kiirgustegevustegevusloa omaja ettevõtte nimi, aadress ja plaani mõõtkava.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga